Charakterystyka i rodzaje folii stretch

Folia stretch to produkt powszechnie stosowany w celu zabezpieczania ładunków. Owija się nim towary wysyłane na paletach, ale także stosowana do zabezpieczania paczek np. wysyłanych przez sklepy internetowe. Folia stretch występuje w wielu odmianach, a także kolorach. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem i wzbogacenia swej wiedzy na temat folii stretch.

Charakterystyka folii stretch

Tak jak zostało wspomniane we wstępie, folia stretch służy do zabezpieczenia towarów. Zazwyczaj są to towary na paletach, ale jest także używana powszechnie w każdej innej branży mającej do czynienia z wysyłką przesyłek. Folia jest także wykorzystywana w gospodarstwach domowych, a także znajduje zastosowanie w rolnictwie, w salonach kosmetycznych, a nawet używają jej nawet tatuatorzy – jest ona uniwersalna. W przemyśle opakowaniowym folia stretch służy głównie do stabilizacji ładunków, tak by podczas transportu produkty zajmowały swoje miejsce. Folia jest rozciągliwa – ma wysoką elastyczność, a także przyczepność. Dzięki tym właściwościom dopasowuje się do różnych produktów, a niestandardowe kształty nie stanowią dla niej problemu. Folia stretch jest również szczelna, co sprawia, że chroni przed różnymi czynnikami atmosferycznymi np. wilgocią. Z pozoru folia stretch wydaje się materiałem delikatnym jednak przy zastosowaniu kilku warstw stanowi świetną ochronę zapakowanych przedmiotów. Kilka warstw skutecznie chroni towar przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na rynku występuje dużo odmian folii stretch.

Rodzaje folii stretch

Folie możemy podzielić na folie maszynowe oraz ręczne. Folia stretch ręczna to tak jak sama nazwa mówi rodzaj folii, który nakłada się ręcznie albo za pomocą specjalnych dyspenserów. Owijanie ręczne stosowane jest zazwyczaj w małych firmach, gdzie nie ma wielkiego nakładu pracy, a używanie owijarek paletowych nie byłoby opłacalne. W tej grupie produktów najpopularniejszą folią jest ta zwana standardową. Folia ma gwarantowany rozciąg wynoszący od 150% do 180%.

Folia stretch maszynowa to folia o charakterystycznej właściwości, jaką jest możliwość powrotu do pierwotnego kształtu. Ten rodzaj folii jest bardziej praktyczny, jednak z jego używaniem wiąże się również temat owijarek. To za ich pomocą zabezpieczane są towary. Folie maszynowe odznaczają się dużą rozciągliwością. Produkowane przez nas folie maszynowe występują w trzech grupach jakościowych:

  • standard o rozciągliwości 120% – 150%
  • power o rozciągliwości 150% – 250%
  • super power o rozciągliwości 250% – 300%

Folie stretch występują w różnych wersjach kolorystycznych. Najbardziej popularne to folie transparentne (przeźroczyste) oraz folie czarne. Folia stretch czarna charakteryzuje się tym, że pozwala ona na ukrycie zawartości przesyłki. Oprócz czarnej wersji folii występują także inne wersje kolorystyczne, które także pozwalają na maskowanie zawartości. Folia transparentna pozwala na łatwe zobaczenie tego, co znajduje się w środku ładunku.

Ekologiczny rodzaj folii – eko stretch

Poza wymienionymi wyżej rodzajami folii istnieje jeszcze jeden jej typ. Jest to ekologiczna folia stretch. Posiada ona takie same właściwości jak tradycyjna folia stretch. Jest rozciągliwa, wytrzymała, elastyczna i odporna na rozdarcia. Charakteryzuje ją jednak to, że wykonana jest z 80% materiałów przyjaznych środowisku. Folia jest w 100% produktem recyklingowym. Ekologiczna folia stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnej folii stretch. Zamiana klasycznej folii na ekologiczną pozytywnie wpływa na środowisko, a także na naszą kieszeń. Folia stretch jest tańsza niż zwykła folia. Tak samo, jak klasyczna folia stretch występuje ona w dwóch kolorach – transparentnym i czarnym.